Gratis Klik NieuwsbriefBlijf wekelijks op de hoogte van actuele ontwikkelingen in je sector. Meld je nu aan voor de gratis digitale nieuwsbrief.PollWorden bij jullie meer kosten doorberekend aan cliënten dan twee jaar geleden? (64 votes) Agenda Erfelijkheid 24 januari en 14 februari Jeugdige LVG'ers en Justitie 15 februari Ongehoord Goed 16 februari Nieuw e-mailadresDe redactie van Klik is te bereiken op een nieuw e-mailadres. U kunt uw pers- en agendaberichten ook sturen via het formulier op de KLIK-site. |
1 mei 2007
Nieuws 01/05
Controle Arbeidsinspectie Op een bijeenkomst van vakbonden AbvakaboFnv en CnvPubliekezaak legde projectleider Jacques van der Pols uit hoe de Arbeidsinspectie te werk gaat. De inspecteurs zullen in elk geval letten op werkdruk, fysieke belasting en agressie. Binnenkort wordt een brochure verspreid om de aandacht op de komende inspectie te vestigen. Ondernemingsraadsleden kunnen met hen meelopen. De inspectie maakt een afspraak met een instelling, en die moet de ondernemingsraad waarschuwen.
Praktijk “Veel kortdurend verzuim is een aanwijzing voor een probleem in de werkorganisatie, bijvoorbeeld werkdruk, agressie, of wat dan ook. Zorg voor medewerkers betaalt zich terug.” Van der Pols hamerde er ook meermalen op: “Agressie en geweld horen er niét bij.” De praktijk van veel werkers in de gehandicaptenzorg is anders. Van der Pols vindt dat het beleid sterk gefocust is op de cliënt, met soms “te weinig oog voor de medewerkers.” Reacties van aanwezige ondernemingsraadsleden: “Het komt vaak voor dat mensen hun mond maar houden.” En: “Ik maak pesten van dichtbij mee. Op papier is het geregeld, maar de praktijk is anders.”
Meer informatie op www.arbeidsinspectie.nl.
Stagefonds Veel Roc’s hebben een wachtlijst voor hun leerlingen die in de zorg stage willen lopen. Instellingen hebben vaak te weinig geld en menskracht om stagiaires goed te begeleiden. De omvang van het stagefonds is nog niet bekend.
Onrust in Emmen Bewoners van naburige huizen hebben veel geluidsoverlast, en soms zijn de cliënten van de Trans ronduit agressief. De begeleiders zouden onvoldoende of niet ingrijpen, aldus een buurman. De buurtbewoners hebben de politie ingeschakeld en een ultimatum gesteld. Ze dreigen met een proces als er op 16 mei geen voor hen aanvaardbare oplossing is.
Plan van aanpak
De situatie is volgens Blacquière “weer beheersbaar”
geworden. Kans op herhaling zou klein zijn, maar de buurtbewoners hebben daar
vooralsnog weinig vertrouwen in. De Trans zal op 16 mei een plan van aanpak
presenteren.
Als je niet kunt vluchten Kort geleden schonk het ministerie aandacht aan de brandveiligheid van instellingen; nu wijst de bewindsvrouw erop dat mensen die ‘om de hoek’ wonen, meestal niet als gehandicapte bekend zijn bij rampendiensten. Uit onderzoek blijkt dat ‘ongeveer 15 procent van de Nederlandse bevolking in geval van een calamiteit tegen problemen oploopt die het gevolg zijn van een persoonlijke beperking: ze zijn onvoldoende mobiel om te kunnen vluchten, raken in paniek omdat zij door een verstandelijke beperking niet weten hoe juist te handelen, of nemen signalen niet waar door een zintuiglijke handicap.’
Eenvoudige maatregelen Maar ‘een van de belangrijkste knelpunten is dat hulpverleningsdiensten niet goed weten waar mensen met een beperking wonen, en wanneer dus met extra mensen of materieel uitgerukt moet worden.’ Ter Horst suggereert dat meldkamers voortaan bij iedere melding vragen of er mensen met beperkingen aanwezig zijn. Daarnaast zouden gemeenten hun inwoners de mogelijkheid moeten geven om zich te laten registreren.
Flexibel werk bevordert overwerk In theorie kun je werk- en zorgtaken beter combineren, als je flexibel werkt. Maar de praktijk is anders, heeft sociologe Patricia van Echtelt ontdekt. Zij deed diverse onderzoeken, en promoveerde daarop onlangs aan de rijksuniversiteit Groningen.
Overwerk Zij constateert een ‘tirannie van kleine beslissingen: elke dag neem je de beslissing om nog even iets af te maken na werktijd, maar al die kleine beslissingen bij elkaar opgeteld leveren een resultaat op waarvoor je eigenlijk helemaal niet had willen kiezen.’ Dat geldt evengoed voor mensen die in deeltijd werken. ‘Al kies je als werknemer heel bewust voor meer vrije tijd in plaats van wat extra geld, je ontkomt niet aan overwerken. De hoeveelheid werk blijft doorgaans namelijk hetzelfde.’
Eis
Markeer als favoriet
Bookmark
Email dit artikel
Bekeken: 547 Reactie (0)
![]() Reageer
U moet ingelogd zijn om een reactie te geven. U kunt hier inloggen of hier registreren.
|
ZoekenKLIK DossiersBestel deze recent bijgewerkte dossiers over ontwikkelingen in de verstandelijk gehandicaptenzorg:
KLIK TijdschriftMaak kennis met het tijdschrift voor de verstandelijk gehandicaptenzorg: FilmsVervolg op de documentaireserie over observatiecentrum De Hondsberg uit Oisterwijk voor kinderen met (licht) verstandelijke beperkingen en ernstige gedragsproblematiek.KLIKipediaWoordenboek van de verstandelijk gehandicaptenzorg |

Nieuws 01/05





